Lale Gazetesi
Yahya Yılmaz vefat etti

Yahya Yılmaz vefat etti

Nevşehir eski belediye başkanlarından Yahya Yılmaz hayatını kaybetti.                             

1984-89 yılları arasında ANAP'tan belediye başkanlığına seçilen ve yaptığı başarılı çalışmalar ile Nevşehir halkının taktirini kazanan Yahya Yılmaz'ın vefatı Nevşehir'de büyük üzüntü yarattı.                     

Nevşehir'in şehir imar planı, su ve kanalizasyon  gibi önemli yatırımları başta olmak üzere bir çok sorununu çözüme kavuşturan Yahya Yılmaz, kentin imarlı ve modern bir şekilde gelişmesinde öncü bir rol oynamıştı.   

5 YILDA 55 KALEM  YATIRIM       

Esas mesleği İnşaat mühendisliği olan Yahya Yılmaz 5 yıl gibi kısa sürede Nevşehir'in kronikleşen alt yapı sorunlarını çözmeyi başardı. Nevşehir'de su sıkıntısı onun başarılı çalışması sonucunda çözüme kavuştu. İmar planı, 18. madde uygulaması, kanalizasyon, otobüs terminali, hamam, mezbaha,  başta olmak üzere çok sayıda yatırım Yahya Yılmaz döneminde Nevşehir'e kazandırıldı.                                    

DÜRÜSTLÜK TİMSALİ, KILI KIRK YARAN BİR BAŞKANDI                      

Yahya Yılmaz görev yaptığı süre içerisinde sade yaşamı, mütevazılığı ve sergilediği dürüst bir yönetim anlayışı ile dikkat çekti. Yerel yönetimlerin yetki ve mali kaynaklarının arttıldığı bir dönemde iş başına gelen Yahya Yılmaz şatafattan ve gösterişten uzak Nevşehir'in temel sorunlarına odaklandı. Nevşehir'in uzun süredir çözülmeyen temel sorunlarını çözmeyi başardı. 50 yıl ileriye dönük projoksiyonlar ile Nevşehir'in ufkunu açtı.                                   

56 MODEL ŞAVROLE İLE İDARE ETTİ                                                  

Nevşehir'in sorunlarını çözmek, Nevşehir'i çevre illerin gıpta ile bakacağı modern bir kent yapabilmek için gece gündüz demeden çalışan Yahya Yılmaz, 5 yıl süreyle makam odasını ve makam arabasını değiştirmedi. Önceliklerini kentin temel sorunlarına ayıran Yılmaz, belediyede dürüst bir yönetim anlayışını hakim kıldı. Şatafat ve gösterişe hiç prim vermedi.      

ADALET PARTİSİ'NDE BAŞLAYAN POLİTİKA SERÜVENİ                                         

Yahya Yılmaz ilk aktif politika hayatına Adalet Partisi'nde başladı. Uzun süre bu partide il başkanı olarak görev yapan Yılmaz Adalet Partisi'nin 1980  darbesinde askerler tarafından kapatılmasından sonra aktif siyasete ara verdi. 1983 yılında ANAP'ın kurulması, ardından 1984 yılında yapılan yerel seçimlerde bu partiden  belediye başkanı adayı olan ve seçimi rakibi DYP'li Hüsamettin Başer ile SODEP'li Sayit Selvi'ye karşı büyük bir farkla kazanan Yahya Yılmaz, 1989 seçimlerinde partisince yeniden aday gösterilmedi. Daha sonraki süreçte ANAP'ta bir dönem il başkanlığı da yapan Yahya Yılmaz, 1994 yerel seçimlerinde ANAP'tan tekrar belediye başkanlığına aday gösterilse de rakibi Refah Partili Yalçın Demir'e karşı kaybetti.

YAHYA YILMAZ KİMDİR ?                

Yahya Yılmaz 1935 yılında Nevşehir'de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Nevşehir'de yapan Yahya Yılmaz Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar serbest mühendis olarak çalışan Yılmaz, bir dönem turizm sektörünün içinde de yer almıştı. 1980 öncesi Adalet Partisi il başkanlığı yapan Yahya Yılmaz, bir dönem de Ticaret ve Sanayi Odası meclis başkanlığı yaptı.  l1984-89 yılları arası ANAP'tan  belediye başkanlığı yapan Yılmaz,  1991 yılında Mesut Yılmaz'ın genel başkan olduğu bir dönemde   il başkanlığı yaptı. Yılmaz  daha sonra aktif politikadan çekildi.         Yahya Yılmaz yarın Alibey   Camiinde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazından sonra toprağa verilecek.                 

Lâle Gazetesi ailesi olarak merhum Yahya Yılmaz'a Allah'dan rahmet, ailesine sabır ve başsağlığı dileriz.Yorum Yap