Lale Gazetesi
Türkiye’de en çok yatırım alanında 5 girişimci

Türkiye’de en çok yatırım alanında 5 girişimci

Türkiye’de kurulan girişimler bugün kadar milyonlarca dolarlık yatırım aldı. İşte Türkiye'nin en çok yatırım alan 5 girişimi...

 

Türkiye'deki girişimciliğin artık daha fazla profesyonel destek görmeye başlaması ve yatırım potansiyelinin artması, startupların ayakta kalmasını destekleyen unsurların başında geliyor. Son olarak mobil oyun firması Peak Games, ABD merkezli Zynga'ya 1.8 milyar dolara satıldı. Peak, bu rakamla Türkiye'nin ilk Unıcorn'u yani değeri 1 milyar doların üzerindeki girişimi oldu. Peki Türkiye'de en çok yatırım alan 5 girişim hangileri? 

5- Gittigidiyor: 217.5 milyon dolar (eBay)

5 Şubat 2001 tarihinde yayına başlayan GittiGidiyor.com, alıcılarla satıcıları buluşturan bir e-ticaret sitesi yaratmak üzere yola çıkan Serkan Borançılı, Burak Divanlıoğlu ve Tolga Kabataş tarafından kuruldu.

2007 yılı Mayıs ayında dünyanın en büyük e-ticaret sitesi eBay GittiGidiyor'a ortak oldu. 2011 yılı Mayıs ayında eBay’in GittiGidiyor'un %93 hissesini satın alması ile GittiGidiyor tam anlamı ile eBay ailesine katıldı.

4- Gram Games: 250 milyon dolar (Zynga)

Gram Games 2012 yılında, mobil platformlar için ilgi çekici ve eğlenceli oyunlar üretmek amacıyla İstanbul’da Mehmet Ecevit tarafından kuruldu. Kurulduğu günden bu yana İstanbul'da ve Londra'daki merkezlerinde tam 77 çalışanıyla mobil oyun dünyasında sesini duyuruyor.

3- Yemeksepeti: 589 milyon dolar (Delivery Hero)

Melih Ödemiş, Nevzat Aydın Gökhan Akan ve Cem Nufusi, 2000 yılında YemekSepeti'ni kurdular. 2012 yılında General Atlantic, YemekSepeti'ne 44 milyon dolar yatırım yaptı. 2015 yılında Delivery Hero, YemekSepeti'ni 589 milyon dolara satın aldı. Yemek Sepeti bu satın almayla Türkiye'nin milyar TL değerlemeyle çıkış yapan ilk internet girişimi oldu.

2- Trendyol: 728 milyon dolar (Alibaba)

Trendyol kadın girişimci Demet Mutlu tarafından 2009 yılında kuruldu. 300 bin dolar sermaye ile başlayan Demet Mutlu, Trendyol’un değerini 16 ayda 150 milyon dolara ulaştırdı.

1- Peak Games: 1.8 milyar dolar (Zynga)

Peak Games 2010 yılında Sidar Şahin tarafından kuruldu. Şirket kısa zamanda Facebook’a yaptığı oyunlarla büyüyerek yabancı yatırımcıların ilgisini çekti. 2011 yılında Forbes dergisi şirketi umut vaat eden firmalar arasında gösterirken Avrupalı Ealrybird Venture Capital şirkete 5 milyon dolarlık yatırım yaptı.

 Yorum Yap