Lale Gazetesi
Özel çocukların yetenekleri keşfediliyor

Özel çocukların yetenekleri keşfediliyor

Küçük Prens Akademi'de Türkiye'nin dört bir tarafından gelen çocuklara ücretsiz eğitim imkanı sunuluyor.

- Hasan Kalcı:- "Küçük Prens Akademi, hamdolsun ki Allah'ın bana verdiği bir çocukla gerçekleşen projedir. Burası, diğer ailelerin de sorunlarına cevaben kurulmuştur"
- Çocuğu akademide eğitim gören anne Emine Çelen:
- "O kadar mutluyuz ki uyanıkken gördüğümüz bir rüyada gibiyiz. Çocuklarımızla daha önce hiç yapmadığımız etkinliklere katılıyoruz. Keşke her şehirde böyle yaşam alanları olsa ve bizler otizm karanlığından aydınlığa çıksak"

Nevşehir'de çocuğu down sendromlu doğan iş insanı Hasan Kalcı tarafından özel insanların hayata tutunabilmelerine olanak sağlamak amacıyla kurulan Küçük Prens Akademi'de, Türkiye'nin dört bir tarafından gelen özel çocuklara ücretsiz eğitim imkanı sunuluyor.

Göreme beldesinde yaşayan 2007 yılında down sendromlu dünyaya gelen Kağan adını verdikleri çocuğunun hayata tutunabilmesi için eğitim arayışına giren Hasan Kalcı, yaklaşık 5 yıl önce benzer durumdaki çocukların faydalanabilmesi amacıyla Kapadokya Engelli Yetenekler Derneğini (KEYDER) ardından da dernek bünyesinde Küçük Prens Akademi'yi kurdu.

Tüm masraflarını kendisi karşılayan Kalcı, hazırladığı proje kapsamında yurt içi ve yurt dışından gönüllü eğitmenlerin katıldığı akademide, çeşitli atölyeler oluşturarak hizmet sunmaya başladı.

Özel gereksinimi olan çocuklara bilimsel, toplumsal, sanatsal, kültürel alanlarda deneyim kazandırmak ve onların bireysel yetenek ve ilgilerini keşfederek yaratıcılıklarını açığa çıkarmalarını sağlamak amacıyla ücretsiz hizmet sunulan merkez, onlarca çocuğa ev sahipliği yapıyor.

Kalcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, akademiden bugüne kadar yüzlerce çocuğun faydalandığını belirtti.

Her hafta yaklaşık 250 çocuğa ücretsiz hizmet sunduklarını dile getiren Kalcı, bir süre önce başlatılan "Çocuğunu Keşfet Projesi" ile her hafta farklı bir şehirden anneleri ile birlikte 4 çocuğun da konaklama dahil hiçbir ücret ödemeden akademiden faydalandığını söyledi.

Kalcı, "Küçük Prens Akademi, hamdolsun ki Allah'ın bana verdiği bir çocukla gerçekleşen projedir. Burası, diğer ailelerin de sorunlarına cevaben kurulmuştur. Zira, tüm aileler 'Bizden sonra bu çocuk ne olacak?' sorusunu kendisine yöneltiyor. Gönüllük esasıyla onların özgürlükçü bir ortamda meziyetlerini ortaya çıkarmayı amaçlıyoruz." dedi.

 Yorum Yap