Lale Gazetesi
Ortaokul ve liseler açılacak mı?

Ortaokul ve liseler açılacak mı?

Ülkemizde yüz yüze eğitimle alakalı son dakika haberleri gelmeye devam ederken diğer sınıflar için okullar ne zaman açılacak sorusunun yanıtı merak ediliyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kademeli olarak yüz yüze eğitim süreci başlamıştı. Böylelikle ilkokul 1.sınıflar ardından 2. 3. 4. 8. ve lise 12. sınıflar okullarında eğitim görmenin heyecanını yaşadı. 

 Yüz yüze eğitim kapsamının genişletilmesiyle birlikte diğer sınıflar için okullar ne zaman açılacak sorusu da yanıt buldu. Koronavirüs sebebiyle uzaktan eğitim gören öğrenciler uzun bir sürenin ardından kademeli olarak okullarına devam ediyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, daha önce yaptığı açıklamada diğer sınıfların okula gitme tarihinin belli olacağını duyurmuştu. Peki MEB açıklaması ile diğer sınıflar için okullar ne zaman açılacak? 5. 6. 7. ve 9. 10. 11. sınıflar ne zaman okula gidecek, ortaokul ve liseler ne zaman açılacak? İşte konuya yönelik son dakika haberlerinin ayrıntıları…

DİĞER SINIFLAR İÇİN OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK? 5. 6. 7. VE 9. 10. 11. SINIFLAR NE ZAMAN OKULA GİDECEK?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından diğer sınıfların durumuna ilişkin son dakika açıklamaları an be an takip ediliyor. Ülke genelinde yüz yüze eğitim süreci ilkokul 1. sınıfların ardından 2. 3. 4. 8. ve lise 12. Sınıflar için başladı. Diğer sınıflar için okullar ne zaman açılacak sorusunun yanıtı da belli oldu…

ORTAOKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK? DİĞER SINIFLAR İÇİN OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, yüz yüze eğitimin diğer kademelerde ne zaman başlayacağına ilişkin soruya şöyle yanıt verdi:

'Diğer sınıflarla ilgili birkaç hafta sonra tekrar bir değerlendirme yapılacak. Bir takvim yok, olamaz çünkü vaka sayısının seyrini bilemiyorum. Bilim Kurulu'nun bir ay sonrası için ne diyeceğini bilemiyorum, onlar da izliyorlar, onlar da şu an bilmiyorlar. Bunu bilmezken 'şöyle olacak' demek çok doğru değil. Biz büyük bir sorumluluk altındayız ve bu sorumluluk altında da çok dikkatli karar vermeliyiz. Amacımız, temennimiz hepsini açmak.'

Selçuk, diğer kademelerle ilgili de kademeli ve seyreltilmiş bir model mi düşünüleceği sorusu üzerine şu an için böyle düşünüldüğünü söyledi. Selçuk, il hıfzıssıhha kurulları eğitimle ilgili tavsiyede bulunursa bunu dikkate alacaklarını belirtti. Selçuk, 'Her ilde her şey aynı olacaktır, böyle bir katiyetle konuşamayız. Biz duruma bakarak esnek bir değerlendirme yapmak zorundayız' sözlerini kullandı.

YÜZ YÜZE EĞİTİMİN DETAYLARI BELLİ OLDU

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okul öncesi eğitim kurumlarının tamamında haftada 5 gün ve günde 6 etkinlik saati olacak şekilde yüz yüze eğitim yapılacağını bildirdi.

MEB, yüz yüze ve uzaktan eğitimde aşamalı geçiş planı doğrultusunda, 12 Ekim'de başlayacak ikinci aşamanın uygulama programının detaylarını 81 ile gönderilen yazıyla paylaştı.

Buna göre ilkokul 1, 2, 3 ve 4'üncü sınıf ile ortaokul 8'inci sınıflarda haftada 2 gün, toplam 12 ders saati (2 gün, 6 6), imam hatip ortaokullarında ise haftada 2 gün, toplam 14 ders saati (2 gün, 7 7 ) uygulanacak.

Lise hazırlık sınıfları ve 12'inci sınıflarda ise haftada 2 gün toplam 16 ders saati (2 gün, 8 8) yapılacak.

Sınıflar, öğrenci mevcudu doğrultusunda sosyal mesafeye göre gruplara ayrılacak, her ders süresi 30 dakika, dersler arası dinlenme süresi de 10 dakika olarak uygulanacak. Ayrıca ilkokullarda ve ortaokul 8'inci sınıflarda valilik kararıyla cumartesi günleri de okullarda yüz yüze eğitim faaliyetleri gerçekleştirilebilecek.

 Yorum Yap