Lale Gazetesi
MEB bugün duyurdu okullarla ilgili flaş değişiklik! 81 ile gönderildi 12 yıl...

MEB bugün duyurdu okullarla ilgili flaş değişiklik! 81 ile gönderildi 12 yıl...

Milyonlarca öğrenci, veli ve öğretmen bekliyordu ve okullarla ilgili çok önemli düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçip 81 ile duyurdu. Eğitim kurumlarında yürütülecek her türlü faaliyet kapsamında, okula yeni başlayan öğrenciler için ilk bir ay içinde ve okulda kaldıkları süreyle sınırlı olmak üzere bir defaya mahsus olarak, kişisel verilerin işlenmesi ve korunması çerçevesinde öğrenci velisi aydınlatılacak ve açık rıza onayı alınacak.

Sosyal etkinlikler kapsamında düzenlenecek gezilerde kullanılacak araçlar, trafiğe çıkış tarihi itibarıyla 12 yılını tamamlamamış olacak.

Öte yandan MEB tarafından 81 ile gönderilen yazıda "COVID-19 Vaka Algoritması" açıklandı. Sınıfta ders veren öğretmende COVID-19 pozitif vaka saptanması durumunda ne yapılacak? Sınıftaki öğrencilerden birinde COVID-19 pozitif vaka saptanması durumunda, öğretmen veya öğrencinin ailesinde pozitif bir vaka tespit edildiğinde neler yapılacak? Aynı sınıfta ikinci defa çıktığında; ikinci pozitif vaka öğrenci olduğunda, sınıf öğrencisinin tamamı temaslı kabul edilir...

Okullarda yüz yüze eğitim başlarken Milli Eğitim Bakanlığı da peş peşe düzenlemeler yapıyor.  Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler  Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de  yayımlanarak yürürlüğe girdi. Değişiklikle, sosyal etkinlikler öğretim programlarının yanında  internet üzerinden uzaktan erişim yoluyla veya belirli bir yerde yapılan  bilimsel, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif alanlarda öğrenci kulübü ve  toplum hizmeti çalışmaları ile bu kapsamdaki diğer etkinlikleri tanımlayacak.  Sosyal etkinlikler kapsamında düzenlenecek gezilerde kullanılacak araçlar,  trafiğe çıkış tarihi itibarıyla 12 yılını tamamlamamış olacak.

 Yönetmeliğe, "kişisel veri" ile "kişisel verilerin işlenmesi"  tanımları da eklendi. Buna göre, "kişisel veri", kimliği belirli veya  belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgiyi ifade edecek. "Kişisel  verilerin işlenmesi" ise kişisel verilerin tamamen veya kısmen otomatik olan ya  da herhangi bir veri kayıt sisteminin parçası olmak kaydıyla otomatik olmayan  yollarla kaydedilmesi, depolanması, muhafaza edilmesi, değiştirilmesi, yeniden  düzenlenmesi, açıklanması, aktarılması, devralınması, elde edilebilir hale  getirilmesi, sınıflandırılması ya da kullanılmasının engellenmesi gibi veriler  üzerinde gerçekleştirilen her türlü işlemi anlatacak.

 

Kişisel veri işleme faaliyetlerinde, Kişisel Verilerin Korunması  Kanunu ile bu kanuna dayanılarak çıkarılan ilgili mevzuatta yer alan usul ve  esaslara uyulacak. Eğitim kurumlarında yürütülecek her türlü faaliyet kapsamında,  okula yeni başlayan öğrenciler için ilk bir ay içinde ve okulda kaldıkları  süreyle sınırlı olmak üzere bir defaya mahsus olarak kişisel verilerin işlenmesi  ve korunması çerçevesinde öğrenci velisi aydınlatılacak ve açık rıza onayı  alınacak. Değişiklikle Belirli Gün ve Haftalar Çizelgesine Dünya İlk Yardım Günü  (eylül ayının 2. cumartesi), Mevlana Haftası (7-17 Aralık), Disleksi Haftası  (ekimin ilk haftası), Dünya Disleksi Günü (ekim ayının ilk perşembe günü) ve  Hayat Boyu Öğrenme Haftası (haziranın ilk haftası) eklendi.

COVID-19 Vaka Algoritması yayımlandı 

 

Öte yandan MEB Tarafından 'COVID-19 Vaka Algoritması' yayımladı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 81 ile gönderilen yazıda tek tek açıklandı. Yazıda şöyle denildi: Bakanlığımıza bağlı resmi ve özel okullarda, corona virüsün (COVID-19) yayılımını engellemek üzere önlemlerin alınması, okulların kademeli olarak açılması, corona virüs salgınıyla etkin mücadele edilmesi ve sürecin hassasiyetle yönetilmesi önemli görülmektedir.

Sağlık Bakanlığı Covid-19 Bilimsel Danışma Kurulu tarafından hazırlanan Sağlık Bakanlığının 01 Ekim 2020 tarihli Bilimsel Çalışma Kurulu Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehber'ine "Okullarda Covid-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar" başlığı eklenerek 01 Ekim 2020 tarihinde güncellenmiştir.

Bu kapsamda "Okullarda Covid-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar" altında yer alan açıklamalara uygun olarak hazırlanan "Vaka Algoritması" okullarımızda süreç yönetimini sağlamak üzere ek'te bilgilerinize sunulmaktadır.

Buna göre; Kreşlerde öğretmen veya öğrencilerden birinin okula pozitif olduğu halde gelmesi durumunda; bu sınıftaki öğrencilerin hepsi yakın temaslı olarak kabul edilerek eve gönderilir. Okul öncesi, 1, 2 ve 3. sınıflarda pozitif vaka çıkması durumunda tüm sınıf yakın temaslı kabul edilir.

 Yorum Yap