Lale Gazetesi
Körlüğü önlemek için bu kurallara dikkat!

Körlüğü önlemek için bu kurallara dikkat!

Körlük, görme duyusunun tamamen olmamasıya da günlük yaşamı büyük ölçüde etkileyecek kadar kaybedilmesidir.

Yasal olarak körlük, görmenin1/10 oranında yada daha azolması durumu için kullanılan bir terimdir. Görmek eskinliğinin gözlük yada kontaktlenslerle daha fazla arttırılamaması, 3/10 veya altında olması durumuna ise az görme olarak isimlendiriyoruz

Doğuştan olabileceği gibi çeşitli nedenlerden dolayı sonradan da körlük gelişebilir. Genetik, hamilelikte annenin geçirdiği hastalıklar, erken doğumve akraba evlilikleri ve benzeri çeşitli nedenler sonucu göz dokularının tam gelişmemesi, görme siniri ve retinanın gelişim bozuklukları ve hastalıkları, doğuştan körlük nedeni. Sonradan olma körlüğe neden olan pek çok hastalık bulunuyor ancak en önemli olanların başında diyabet, macula dejeneresansı (halk arasında sarı nokta hastalığı olarak bilinir),glokom (göz tansiyonu hastalığı-karasu),katarakt ve kaza ve yaralanmalar geliyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ercan Sağlam, "Tüm dünyada ekonomik refahın artması, beslenme alışkanlıklarının değişmesi sonucu obezitenin artması ve şehirde yaşamın etkisiyle hareketin azalması, oturarak çalışma, asansör, ulaşımın yürümenin azalıp araçlarla sağlanması gibi nedenler sonucu diyabetik hasta sayısı ve oranı artmaktadır. Bu nedenle, diyabete bağlı körlük oranı da gelişen tedavi yöntemlerine rağmen artmaktadır" diye konuştu.

Op. Dr. Sağlam, sözlerini şöyle sürdürdü: "Halk arasında sarı nokta hastalığı da dediğimiz yaşa bağlı macula dejenerasyonu hastalığı, adından da anlaşılacağı gibi 70-75 yaş üstü grupta her 3 kişiden birinde görülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine gore dünyada görme kaybıyla sonuçlanan görme bozuklukları arasında yüzde 8.7’lik prevalansla 3. Sırada yer almaktadır. Yaş ve kuru tip olarak gördüğümüz bu hastalıkta, son 20 yıl içinde gelişen tedavi yöntemleri sayesinde günümüzde yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.

Glokom (göz tansiyonu yükselmesi-karasu hastalığı) ise genelde başlangıç dönemlerinde belirti vermeyip ancak düzenli göz muayenelerinde tespit edilebilir. Bu nedenle, ailesinde glokom hastalığı olanlar bu konuda daha dikkatli olmalı ve düzenli olarak göz muayenesi olmalılardır.

 Yorum Yap