Lale Gazetesi
Dijital dolandırıcılık hızla artıyor

Dijital dolandırıcılık hızla artıyor

Yapılan son araştırmalar, COVID-19 salgını başladığından bu yana kurumların karşılaştığı dijital dolandırıcılık tehditlerinin %46 oranında arttığını raporluyor. 

Başta telekomünikasyon olmak üzere birçok sektörün ve özellikle genç kullanıcıların siber saldırganlar tarafından hedeflendiğine dikkat çeken siber güvenlik uzmanı Gürsel Tursun, saldırılara karşı güçlenmek için 5 etkili dolandırıcılık ve risk yönetimi stratejisini paylaşıyor.

Birçok kurum pandemi nedeniyle dijital süreçlerini hızlandırmaya çalışırken, durumdan yararlanmak isteyen siber saldırganların da yoğun saldırılarına maruz kalmaya devam ediyor. Öyle ki yapılan son araştırmalar, COVID-19 salgını başladığından bu yana kurumların karşılaştığı dijital dolandırıcılık tehditlerinin %46 oranında arttığını gösteriyor. Telekomünikasyon ve finansal hizmet sektörleri başta olmak üzere çeşitli sektörleri sekteye uğratan bu saldırıların özellikle Z kuşağını da yüksek oranda etkilediğine dikkat çeken Tursun, dijital saldırılara karşı şirket ve müşteri bilgilerini korumak isteyen şirketler için 5 etkili dolandırıcılık ve risk yönetimi stratejisini aktarıyor. 

Siber Saldırganlar En Çok Telekomünikasyon ve Finansal Hizmet Sektörlerini Hedefliyor 

Dijitalleşme birçok kurumun öncelikli hedeflerinden biri haline gelmeye devam ederken, saldırganlar farklı dijital dinamiklere sahip olan sektörlere yönelik saldırılarını çeşitlendirmeye gayret gösteriyor. Siber saldırılardan en çok etkilen sektörlerin başında %57,52 oranla telekomünikasyon geldiğini ve kredi kartı dolandırıcılığının bu sektörde karşılaşılan en yaygın tehdit olduğunu belirten Gürsel Tursun, finansal hizmet sektörünün %57,49 oranda hedeflendiğine ancak bu sektörde en fazla kimlik hırsızlığı saldırıları ile karşılaşıldığına dikkat çekiyor. Saldırganların zorlu koşullarda bile yeteneklerini çeşitli tekniklerle uyarlamayı denediğini hatırlatan Gürsel Tursun’a göre kurumların siber alt yapılarını güçlendirmesi önem arz ediyor. Yorum Yap