Lale Gazetesi
Chrome ile 5 eklentiyle tanışın!

Chrome ile 5 eklentiyle tanışın!

Chrome'un kaynak tüketiminin az olduğunu söylemek zor, ancak tarayıcının çok hızlı çalışması, nefret etseniz bile ondan vazgeçmeyi zorlaştırıyor.

HTC, geri dönüyor

Bu eklentilerin PC'nizi hızlandırmayacağını, web sayfalarının yüklenme hızına odaklandığını belirtelim. Eğer tarayıcınızın kendisi yavaşlıyor ve donuyorsa, bu eklentilere değil, RAM kullanımını azaltmaya veya RAM'inizi yükseltmeye ihtiyacınız var demektir.

1. FasterChrome (Chrome)

FasterChrome, web tarayıcısı içerisindeki fare hareketlerinizi izliyor ve hangi bağlantıya tıklayacağınızı tahmin ederek, sayfaları önceden yüklüyor. Eklenti, şu şekilde çalışıyor:

Fareyi herhangi bir bağlantının üzerinde 65 milisaniyeden uzun tutarsanız, FasterChrome bu bağlantıyı önceden yüklemeye başlıyor. Fareyi bu kadar süreyle bağlantının üzerinde tutmanız, iddiaya göre bağlantıya yüzde 50 ihtimalle tıklamanız anlamına geliyor. Eklenti, kaynaklardan tasarruf etmek için sadece HTML kodunu önceden yüklüyor.

 

2. Web Boost (Chrome)

Web Boost, sayfaları hızlandırmak için ön-yüklemek yerine farklı bir yol izliyor. Eklenti, tüm web sitelerinin sıkça kullandığı kodları (sosyal medya paylaşma düğmeleri, Google AdSense kodu, Bootstrap, JQuery vs.) tekrar indirmeyi engelleyerek yüklenme süresini hızlandırıyor. Bir başka deyişle CDN'lere olan bağlantılar, yerel olarak karşılanıyor.

 Yorum Yap