Lale Gazetesi
BİRAZ GÜLELİM

BİRAZ GÜLELİM

Fıkralar, gerilimli günlük yaşamı çekilebilir hale getiren sübaplardır. En ciddi görüşmelerin, tartışmaların yapıldığı bir toplantıda anlatılan bir fıkra, hemen havayı yumuşatıverir.

Sn. Demirel bu konuda çok başarılıydı. Güniz Sokaktaki evinin salonunda ondan dinlediğim fıkrayı çok yerde anlatmışımdır. 27 Mayıs Anayasasının tartışmalarının yapıldığı bir ortamda onun rahatlıkla ve ustalıkla anlattığı fıkra şöyleydi.

            Çok güzel ve gösterişli bir hanım bir plastik cerraha kambur, şaşı, topal çocuğunu götürüp, bu çocuğu biraz güzelleştir der. Cerrahi uzman bir çocuğa birde cazibeli kadına bakar ve şöyle söyler; bu çocuğa fazla bir şey yapılamaz, onu bırak da gel biz yenisini yapalım der…

           

            Nevşehirlilerin ticari zekasını Kayserililer de takdir eder. Bazı başarılı iş adamları başarılarını izah ederken stajlarını Nevşehir’de yaptıklarını söylerler.

            Kayserili bir dostum bana bir de fıkra anlatmıştı. Şimdi size onu arz edeyim.

 

            Üç Kayserili ve üç Nevşehirli birlikte bir tren yolculuğu yaparlar. Kayserililer üç indirimli bilet almıştır. Ama Nevşehirlilerin üç kişi için aldıkları  sadece bir biletleri vardır. Kayserililer, kondektör geldiğinde ne yapacaksınız diye sorar. Nevşehirliler şimdi görürsünüz derler. Kondektörün yaklaşmakta olduğunu görünce üç Nevşehirli birlikte tuvalete girerler. Kondüktör lütfen biletler deyince tuvaletin kapısı açılıp bir bileti ona uzatırlar.

            Trende dönüş yolculuğunda üç Kayserili Nevşehirlilerden öğrendikleri yöntemle tek bilet almışlardır. Ama Nevşehirliler bu sefer hiç bilet almamışlardır.

            Kayserililer sorar, biletsiz nasıl yapacaksınız diye. Bizimkiler şimdi görürsünüz derler. Kondüktör yaklaşınca Kayserililer tuvalete sıkışır. Nevşehirlilerde hemen karşı tuvalete girerler. Nevşehirlilerden biri kondüktör gibi seslenerek lütfen bilet der. Kayserililerin uzattığı bileti alıp karşı tuvalete tekrar girer. Gerçek konduktör geldiğinde  de hemşehrilerimiz Kayserililerden aldıkları bileti ona uzatırlar.

            Bu arada biletlerini Nevşehirlilere kaptıran Kayserililer biletsiz trene binmekten dolayı yüklü ceza öderler.Yorum Yap