Lale Gazetesi
Alerji baş ağrısına sebep olabilir

Alerji baş ağrısına sebep olabilir

Araştırmalar, yüzde 70 ila 80'imizin baş ağrıları yaşadığını ve ayda en az bir kere baş ağrısından şikayetçi olduğumuzu ortaya çıkardı.

Alerjinizin tetikleyicilerini biliyorsanız, alerjiye bağlı baş ağrısı alma şansınızı düşürmelerini önlemek için elinizden geleni yapabilirsiniz. Peki, hangi alerjiler baş ağrısına neden olur? İşte baş ağrısına yol açabilecek yaygın alerjilerden bazıları:

Alerjik rinit (saman nezlesi): Mevsimsel ve iç mekan nazal alerjileri ile birlikte baş ağrınız varsa, bu durum alerji yerine migren baş ağrısından kaynaklanır. Ancak saman nezlesi veya diğer alerjik reaksiyonlara bağlı ağrı, sinüs hastalığı nedeniyle baş ağrısına neden olabilir. Gerçek bir sinüs baş ağrısı aslında oldukça nadirdir.
Yiyecek alerjisi: Yiyeceklerle baş ağrıları arasında bir ilişki olabilir. Örneğin, yaşlanmış peynir, yapay tatlandırıcılar ve çikolata gibi yiyecekler bazı insanlarda migreni tetikleyebilir. Uzmanlar, gerçek bir gıda alerjisinin aksine, ağrıyı tetikleyen bazı yiyeceklerin kimyasal özellikleri olduğuna inanıyorlar.

Histamin: Vücut alerjik reaksiyona cevap olarak histaminler üretir. Diğer şeylerin yanı sıra, histaminler kan basıncını düşürür (vazodilatasyon). Bu baş ağrısına neden olabilir.
Alerji başağrısı tedavisi
Alerjik bir baş ağrısına, diğer baş ağrıları ile aynı şekilde davranın. Eğer alerjiler baş ağrısının kaynağı ise, kök nedene değinmenin yolları vardır.

Hava yoluyla yayılıyorsa, tetikleyicilerinizden kaçınmanın bazı yolları:

  • Fırın filtrenizi temiz tutun.
  • Halıyı yaşam alanınızdan çıkarın.
  • Bir nem alma cihazı takın.
  • Evinizi düzenli olarak süpürün ve tozlayın.

 Yorum Yap