Lale Gazetesi
Ağır elementler yüksek oranda tespit edilebiliyor

Ağır elementler yüksek oranda tespit edilebiliyor

Ankara Üniversitesi astronomlarından Doç. Dr. Tolgahan Kılıçoğlu, 2 yıl süren gözlemleri sonucu uzayda kimyasal tuhaf sıcak bir yıldız keşfetti.

Literatürde "HR 62" koduyla bilinen ve kimyasal olarak tuhaflığı yeni  keşfedilen yıldızın, Güneş'ten 5 kat daha kütleli, 10 kat daha büyük, 2 kat daha  sıcak ve Dünya'dan yaklaşık bin 250 ışık yılı (12 katrilyon kilometre) uzaklıkta  olduğu tespit edildi.

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü  Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tolgahan Kılıçoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi'ne 2016 yılında bir bilimsel araştırma  projesi aracılığıyla teleskoplara takılan ve "tayfçeker" olarak isimlendirilen  bir teknoloji sayesinde yıldız ışığından küçük gökkuşağı oluşturabildiklerini  ve bu gökkuşağını inceleyerek onların doğalarına ilişkin çok sayıda bilgi elde  edebildiklerini bildirdi.

Fransa'daki Sorbonne Üniversitesinden doktora danışmanı olan Prof.  Richard Monier'in listesinde yer alan 100 şüpheli cismi iki yıl boyunca proje  gecelerinde akşamdan sabaha kadar gözlemlediğini dile getiren Kılıçoğlu,  gözlemlerinin ardından cisimlerden birinin bilim dünyasında pek çok ilki  barındıran "kimyasal tuhaf" bir yıldız olduğunu keşfettiğini açıkladı.

Kılıçoğlu, keşfini yaptığı tuhaf yıldıza ilişkin şu bilgileri verdi:

"Yıldızlar, genelde kütlece yüzde 73 oranında hidrojen, yüzde 25  oranında helyum, geri kalan yüzde 2'lik küçük kısımda ise diğer elementlerden  oluşuyor. Ancak 'kimyasal tuhaf' olarak adlandırılan ve evrende örnekleri az  sayıda bulunan bazı yıldızların yüzeylerinde bol olması beklenmeyen krom, mangan,  fosfor, baryum ve civa gibi bazı ağır elementler yüksek oranda tespit  edilebiliyor.

 Yorum Yap